Grįžti į visas naujienas >>

Vydūno filosofija – nūdienos kontekste

2018-11-08

„Etninės kultūros ir tautinės savasties sąsajos. Holizmo link: Vydūno keliu“, – tokia tema spalio 22 dieną Gargždų kultūros centre vyko teorinė-praktinė konferencija.
Renginio koordinatorius – Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys, etninės kultūros puoselėtojas Egidijus Skarbalius Klaipėdos rajono laikraščiui „Banga“ teigė, jog ši konferencija buvo itin turtinga turiningų pranešimų. Pastaruosius visi norintieji galėjo išklausyti nemokamai. Tai neįkainojama dovana, tačiau ją išpakuoti ryžosi tik maža saujelė žiūrovų, tarp kurių buvo nemažai kultūros, švietimo žmonių.
Doc. Rūta Vildžiūnienė atskleidė Vydūno filosofinių įžvalgų sąsajas su lietuvių etnine kultūra, doc. dr. Aelita Skarbalienė ieškojo lyderystės idėjų Vilhelmo Storastos-Vydūno filosofijoje. Demonstruotas filmuotas Viktoro Gundajevo pranešimas apie Vydūno puoselėtojus Lietuvoje. Prof. dr. Dalia Marija Stančaitienė pristatė pranešimą „Vydūnas: valia gyventi“. O doc. dr. Indrė Dirgėlienė skatino tautiškumą ugdyti šiandienos kultūroje. Ji akcentavo, jog pats efektyviausias yra refleksyvus mokymas, kai žmogus ne tik pamato, išgirsta, bet ir dalyvauja veiksme. Pavyzdžiui, lietuvių kalbos mokytojai ne veltui neapsiriboja teorija, į ugdymo procesą įtraukia rašytojų gimtinių, memorialinių muziejų lankymą. Dalyvavimas meno kolektyvų veikloje, kur šokama, dainuojama, taip pat yra neįkainojamas. Svarbiausia, anot I. Dirgėlienės, etninę kultūrą pristatyti jaunajai kartai kaip mūsų bendrą identitetą, palikimą, kuris perduodamas iš kartos į kartą, ir yra mūsų, o ne tavo ar mano.

Agnė ADOMAITĖ
Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ korespondentė

Grįžti į visas naujienas >>