Grįžti į visas naujienas >>

KOJINIŲ MARGINIAI RADVILIŠKYJE

2020-07-24

Liepos 19 d. nuo ankstaus ryto prie Radviliškio miesto kultūros centro jautėsi smagus šventinis šurmulys, nes vyko intensyvus pasiruošimas čempionatui bei folkloro festivaliui. Rinkosi prekybininkai, amatininkai, mezgėjos, žiūrovai. Šią dieną mezgimo virtuozai varžėsi dėl kojinių mezgimo čempiono titulo, o miesto gyventojai ir svečiai tradiciškai dalyvavo Škaplierinės atlaidų folkloro šventėje „Ryt iš ryto rugelius kirsim“.
Puoselėjant iš praeities atėjusius etninius papročius bei palaikant mezgimo tradicijų tęstinumą, kojinių mezgimo čempionatas „Tautodailės marginiai“ vyko jau vienuoliktąjį kartą, tad nenuostabu, kad susidomėjimo sulaukė visoje Lietuvoje. Kaip ir kasmet šventiniame Radviliškio miesto kultūros centro kieme susirinko didelė ir gausi mezgėjų bendruomenė. Išmėginti savo jėgas įmantriai bei mikliai judinant virbalus atvyko Laimutė Indilienė, Jadvyga Kliženytė, Dana Ražinskienė ir Marytė Brazdžionienė iš Radviliškio, Danguolė Bronislava Vaičiūnienė iš Šeduvos, Regina Džiugienė, Elena Martynova. Iš Pakiršinio, iš Šiaulių atvyko Audronė Rajunčienė, Liongina Sorienė, Angelė Bučelienė, Romualda Paltanavičienė. Iš Raseinių neįgaliųjų dienos užimtumo centro atvyko mezgėjos : Genovaitė Kulikauskienė ir Genovaitė Janulienė, dalyvavo ir Lazdijų rajono Gegutės kaimo bendruomenės atstovės : Danutė Juškienė, Alma Slančiauskienė, Zosė Bernotienė, Asta Dimšienė, šventę žaismingai papuošė viešnios iš Lazdijų Janė ir Pranė (Jurgita Ruckuvienė, Vilma Sabaliauskienė). Renginio nepraleido ir Visagino mezgimo klubo „Nuo siūlo iki meno“ narės : Rita Kuprinskaitė, Lidija Jevsejeva, Violeta Šeršniovienė ir Vida Vikonytė. Čempionatą savo atvykimu pagerbė ir dalyviai iš Kėdainių – Milda Verkauskienė, iš Panevėžio rajono : Gražina Šaparnienė, Samanta Šaparnytė, iš Kauno – Vida Norvilienė, Aida Šešelgienė ir vienintelis vyras, nuolatinis dalyvis Raimundas Mikuševičius iš Panevėžio.
Kultūros centro direktorė Indrė Ginkevičienė, sveikindama čempionato dalyvius, džiaugėsi besitęsiančia čempionato tradicija ir tuo, kad kasmet dalyvaujantys ir naujai prisijungę dalyviai tampa viena gražia bendraminčių šeima. Paskelbus čempionato pradžią, mezgėjai kibo į darbą, o žiūrovai net 3 valandas galėjo mėgautis mezgimo procesu, aplankyti tautodailininko, medžio drožėjo Eugenijaus Arbušausko kiemelyje, sužinoti daugiau šio amato paslapčių. Savo grožiu ir raštų įvairumu ne mažiau stebino demonstruojama kojinių paroda. Kiekviena dalyvė atvežė pasigrožėti net po tris poras savo pačių megztų kojinių.
Šių metų čempionato komisiją sudarė: komisijos pirmininkė – Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus valdybos narė, tautodailininkė Sigita Damanskienė, Lietuvos etninės kultūros ugdytojų sąjungos Valdybos narė Radviliškyje Ala Beliajava, tautodailininkė Džiulija Džiaugienė ir tautodailinkė, mokytoja ekspertė Rasmuta Valčiukienė. Šiais metais Lietuvos Respublikos Seimas 2020 metus paskelbė Tautodailės metais. Ta proga čempionato dalyviai mezgė kojinę su tautodailės motyvais. Autoritetinga komisija kreipė dėmesį į originalumą, tautiškumą, kūrybiškumą, raštų įvairumą bei sudėtingumą, atlikimo meistriškumą bei kruopštumą.
Taigi, po ilgo ir sudėtingo vertinimo etapo 2020 metų kojinių mezgimo čempionato „Tautodailės marginiai“ nugalėtojomis tapo:
I vietos nugalėtoja – Rita Kuprinskaitė iš Visagino, kuriai atiteko kojinių mezgimo čempionės titulas ir ilgamečių rėmėjų UAB „Venta Lt“ įsteigtas prizas – krėslas.
II vietos laimėtoja – Gražina Šaparnienė iš Panevėžio rajono.
III vieta atiteko Angelei Bučelienei iš Šiaulių.
Kojinių parodos nugalėtoja – Aida Šešelgienė iš Kauno raj.
Nominacija „Tautiniai raštai tautinėse spalvose“ atiteko radviliškietei Laimutei Indilienei, o nominacija „Mieliausios mažyliams“ – Astai Dimšienei iš Lazdijų raj. Sudėtingiausiu mezginio techniniu sprendimu įvardintos Lidijos Jevsejevos kojinės iš Visagino, autentiškiausios ir kruopščiausios Elenos Martynovos kojinės, žaismingiausiomis įvardintos Mildos Verkauskienės kojinės. Vyriausia ir aktyviausia mezgėja išrinkta Marytė Brazdžionienė iš Radviliškio apdovanojimų atsiimti skubėjo elegantišku šokio ritmu. Visos nugalėtojos buvo apdovanotos UAB „Lasegra“ pagamintais „Virbalų nameliais“. Padėkas ir dovanas už sunkų darbą, vertinant mezgėjų darbus, komisijai įteikė renginio organizatoriai.
Už nuotaikingą vizitą ir geras emocijas apdovanotos viešnios – Janė ir Pranė (Jurgita Ruckuvienė ir Vilma Sabaliauskienė) iš Lazdijų.
Kojinių mezgimo čempionatas yra vienintelis tokio pobūdžio renginys ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Čempionate pristatoma Europos šalių mezgimo amato tradicija, dalijamasi patirtimi, vyksta bendravimas ir bendradarbiavimas tarp skirtingų kartų ir tautybių žmonių. Tad tariam iki pasimatymo dvyliktame čempionate!

Renginio organizatoriai – Radviliškio miesto kultūros centras ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Parengė Ala Beliajeva

Daugiau nuotraukų Galerijoje

Grįžti į visas naujienas >>