Liepos 24-26 d. grupė meno meistrų iš Lietuvos, atgaivinančių ir puoselėjančių pynimo iš šiaudų kultūrą ir tradicijas, dalyvavo Jelgavoje vykusiame tarptautiniame meistriškumo seminare – dirbtuvėse „Dirbiniai iš šiaudų”. Renginys buvo vertingas ir aktualus , nes dalyvavę asociacijos „Dangaus sodai“, LEKUS nariai, etnokultūros puoselėtojai ir ugdytojai iš Kaišiadorių, Lazdijų, Šiaulių, Vilkijos, Vilniaus parsivežė naujas patirtis, kurias neabejotinai perduos jaunimui. Liepos 23 d. buvo atidaryta ir tarptautinė paroda „Pinumi un puzuri”, kurioje darbus eksponavo Latvijos, Estijos meistrai ir net 20 autorių iš Lietuvos. Šią taikomosios dailės parodą galima aplankyti iki rugsėjo 27 d. Ji yra tarptautinio menų ir šiaudų meno festivalio, numatyto 2022 m. Jelgavoje, atidarymo renginys.
Sodai –ypatinga tautos paprotinio meno dalis. Juos riša visų mūsų kaimyninių valstybių meistrai. Parodos atidaryme šio renginio iniciatyvos autorė, latvių menininkė Ausma Spalvina, pabrėžė, kad „sodai ( lv. „puzurs”) yra svarbi kultūrinė vertybė, kurią reikia perduoti iš kartos į kartą” Sodų meistrių meistrė iš Lietuvos Marija Liugienė palygino latvių ir lietuvių sodus, jų rišimo subtylibes, išryškino panašumus ir skirtumus. Latvijos nacionalinio kultūros centro taikomosios dailės ekspertė Linda Rubena pastebėjo, kad šie unikalūs dirbiniai svarbūs yra ne tik savo simboline prasme, bet tampa ir unikaliu dizaino objektu šiuolaikiniame interjere. Seminaro teorinėse paskaitose, meistriškumo dirbtuvėse buvo galima pasigilinti į sodų semantinę, simbolinę prasmę, sužinoti, kokią ir kaip pasiruošti medžiagą sodų rišimui, meistrai pristatė savo darbo ypatumus ir dalinosi patirtimi. Meistriškumo dirbtuvėse kiekvienas dalyvis sukūrė po vieną ar keletą naujų darbų.
Paroda ir seminaras dar kartą pabrėžė bendrą Baltijos šalių folklorą ir istorines šaknis, suteikė galimybę susitikti, pasidalinti gerąja patirtimi bendraminčiams.
Parengė Rasa Gelčienė