Grįžti į visas naujienas >>

„Grįžulai“ 2022 – tradicinio dainavimo konkursas lietuviams visame pasaulyje!

2021-10-26

Lietuvių dainuojamojo folkloro atlikėjų festivalis-konkursas „Grįžulai“ – tai jau ketvirtą kartą vykstantis konkursas, besikoncentruojantis į tradicinio dainavimo pažinimą bei siekiantis skatinti jo profesionalumą.

Konkurso organizatorių Godos Kovalenkienės ir Veros Venckūnaitės-Čepulienės teigimu, mintis organizuoti tokį konkursą kilo siekiant užpildyti nišą – tokio pobūdžio renginių Lietuvoje trūksta: „Pasvajodavome apie tokį renginį, kuriame pačios norėtume dalyvauti – tokiu požiūriu vadovaujamės ir jį organizuodamos. Siekiame skleisti idėją apie būtinumą pažinti pirminę, autentišką tradiciją, taip pat – ieškoti įvairumo ir folklore, ir savyje, plėsti savo balso, savo požiūrio ribas“.

Šis unikalus renginys orientuojasi į kompleksinį dainavimo manieros, melodijos, tarmės ir emocijos sintezės reiškinį, išlaikant maksimalų atlikimo autentiškumą. Festivalio-konkurso programa unikali tuo, kad čia turi galimybę pasirodyti įvairių amžiaus grupių dalyviai – ir moksleiviai, ir suaugusieji iš visos Lietuvos. Šiais metais konkursas plečiasi ir kviečia prisijungti Pasaulio lietuvių bendruomenes, kurių atlikėjai galės nuotoliniu būdu dalyvauti atskiroje konkursinėje programoje.

Šis tradicinio dainavimo konkursas išsiskiria savo reikalavimais: „Grįžulų“ dalyviai atlieka po dvi to paties regiono dainas, kurių vieną pasirenka patys, o kitą – iš privalomų dainų sąrašo. Šiame sąraše – kruopščiai atrinkti autentiški archyviniai įrašai, kuriuose galime girdėti jau, deja, benykstančias lokalias tradicijas, geriausių lietuvių liaudies dainų pateikėjų balsus ir skambiausias visų Lietuvos etnografinių regionų dainas. Dalyvių atlikimą vertina iš dainuojamojo folkloro specialistų sudaryta komisija.
Konkurso formatas neretai folkloro atlikime sutinkamas prieštaringai, kadangi manoma, jog liaudies dainos atlikimas negali tilpti į nustatytus rėmus ar būti vertinamas pagal kriterijus. Tačiau konkurso organizatoriai paaiškina, kad dėl sovietmečiu kilusio pasipriešinimo bei folkloro sąjūdžio, liaudies daina įgavo socialinį statusą ir tapo simboliu, jog kiekvienas gali dainuoti ir susivienyti dainoje. Tačiau toks požiūris neskatino gilintis į tradicinį atlikimą, kuris negali būti atsiejamas nuo pačios dainos (kuri dažniausiai suvokiama tik kaip tekstas ir melodija): „Mūsų tikslas, kad „Grįžulų“ dalyviai įprasmintų tradicinę dainą jos atlikimo visumoje, ieškotų savitų raiškos būdų nepamiršdami tam tikrų tradicijos taisyklių“.

2018 ir 2019 metais vykusiame festivalyje-konkurse „Grįžulai“ dalyvavusi ir prizines vietas skynusi Eglė Kašėtienė pastebi, kad jai konkursas – tai erdvė mesti sau iššūkį ir tobulėti: „Kadangi didžiąją dalį laiko užsiimu edukacine ar renginių organizavimo veikla etninės kultūros srityje arba mokau folkloro kitus, juk reikia atrasti erdvę, kur ir pati galėčiau sau mesti iššūkį ir tobulėti. „Grįžulai“ man tai ir yra. Galimybė padirbti su savimi. Susikoncentruoti. Išsikelti tikslą. Nustebti ne vienu atradimu“.

Renginio organizatorės pabrėžia, kad visų pirma „Grįžulai“ – tai tobulėjimui, bendravimui ir gilinimuisi skirtas renginys. Todėl dalyviai kviečiami dalyvauti ne tik konkursinėje programoje, tačiau ir parengiamuosiuose seminaruose. Na, o pagrindinio renginio metu visuomet vyrauja jauki, šeimyniška atmosfera ir juntamas tarpusavio palaikymas.

2022 metais festivalis-konkursas „Grįžulai“ įvyks vasario 17-19 dienomis Vilniuje.

Renginį organizuoja Asociacija „Etnoerdvės“
Renginį remia Lietuvos kultūros taryba
Registracijos forma, nuostatai ir kita naudinga informacija – internetinėje svetainėje Etnoerdvės

Grįžti į visas naujienas >>