Grįžti į visas naujienas >>

Artėja Baltų vienybės diena

2017-09-13

Etninės kultūlros globos taryba, kartu su etnografinių regionų- Aukštaitijos, Žemaitijos, Dzūikijos (Dainavos), Suvalkijos (Sūduvos), Mažosios Lietuvos regioninių tarybų nariais ir etninės kultūros puoselėtojais Lietuvoje, Latvijoje ir etninėse žemėse bei kituose Pasaulio kraštuose kviečia drauge paminėti Piliakalnių metus ir atšvęsti istorinę Baltų vienybės dieną, rugsejo 22-ąją kalendorinę Rudens lygiadienio šventę.
Etninės kultūros globos taryba kviečia visuomenę aktyviau pažinti, tausoti ir įsisąmoninti mūsų protėvių paliktos unikalios kultūros Rytrų Europoje prasmę, skatinant vietos bendruomenių aktyvesnį dalyvavimą šios kultūros dalies suvokime, pabrėžiant ne tik materialiąją jos pusę (piliakalnis, piliavietė, priešpilis, forlifikaciniai įrenginiai), bet ir dvasinę – per tarmę, kalbą, vietovardžius, dainas, mitologiją, tautosaką, baltišką simboliką.
Pažymėtina, kad Baltų vienybės dienos paminejimo pagrindu tapo Saulės mūšio 1236 metų rugsėjo 22 pergalės diena. Tai viena pirmųjų baltų – Žemaičių, Žemgalių genčių didžiųjų pergalių, kurios metu kunigaikščio Vykinto vedama jungtinė kariuomenė sutriuškino Livonijos (Kalavijuočių) ordiną ir parode ryžtą ginti savo žemes. 2000-aisiais metais Lietuvos ir Latvijos seimai Saulės mūšio – rugsejo 22 dieną paskelbė Baltų vienybės diena (latv. Baltu vienības diena) – ji tapo Lietuvos atmintina diena, o Latvijoje – valstybine švente. Ši diena tapo gera proga broliškai lietuvių ir latvių tautų draugystei, bendriems renginiams, o šiemet dar ir pilietiška įžanga 2018 metais pasitinkant atkurtų valstybių šimtmečio paminėjimus.
Nuo 2005 m. rugsėjo 22 d. Žemaitijoje pradėta rengti Baltų vienybės ugnies sąšauka tarp Girnikų, Šatrijos ir Sprūdės piliakalnių. Šios sąšaukos pradininkai buvo Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubas ,,Aukuras“, Žemaičių kultūros draugija, Varnių regioninio parko direkcija. Ši graži kultūrinė – pilietinė akcija plečiasi. 2009 m. vienybės ugnis degė ant 65 piliakalnių ir kalnų, 2016 m. jau 180 vietų. Ši kultūrinė akcija išsiplėtė į lietuvių etnines žemes Lenkijoje, Baltarusijoje, pasiekė kitas užsienio valstybes, kur gyvena lietuvių, latvių bendruomenių nariai, kiti baltiškos kultūros gerbėjai.
Kviečiame prisijungti prie šios „Aukuro“ klubo akcijos. Daugiau informacijos apie tai, kaip pasiruošti ir švęsti bei dalyvauti Baltų vienybės ugnies sąšaukoje, kur ir kaip galima kurti ugnį rasite „Aukuro“ klubo svetainėje: (http://www.aukuras.lt/sasauka/ ).

Pilną Etninės kultūros globos tarybos dokumentą rasite čia: Baltų vienybės diena

Grįžti į visas naujienas >>